Jak číst e-knihy

Na čem se čtou e-knihy

nejlépe na specializované čtečce e-knih. Ideální je čtečka s tzv. elektronickým inkoustem (e-ink), která nesvítí, a tudíž je šetrná k našim očím, a navíc vydrží klidně i měsíc na jedno nabití, protože spotřebovává proud pouze při otočení stránky. Pokud nemáte speciální čtečku, pořád ještě máte možnost si e-knihu přečíst na počítači, notebooku, tabletu, nebo třeba i chytrém mobilním telefonu; stačí si nainstalovat čtečku softwarovou.

Jak vybrat správnou čtečku

mezi nejoblíbenější hardwarové čtečky patří Kindle; i ta nejlevnější je kvalitní, spolehlivá a má velmi dlouhou výdrž na jedno nabití; navíc umožňuje velmi snadno nakupovat nové knihy. Pokud knihy nehodláte kupovat a preferujete formát EPUB, existuje řada rozumně fungujících čteček – např. Barnes&Noble Nook, PocketBook, Prestigio (pozor, nabízejí i čtečky s běžným TFT displejem, doporučujeme určitě raději displej s elektronickým inkoustem), nebo „česká“ eReading.cz Start 3.

Pokud chcete jen softwarovou čtečku do svého tabletu se systémem Android, doporučujeme Aldiko Book Reader (toto zadejte do vyhledávacího políčka v Google Play, stačí verze zdarma, funguje naprosto uspokojivě). Můžete si rovněž nainstalovat softwarovou čtečku Kindle, dokonce je možno ji synchronizovat s Vaší hardwarovou čtečkou, takže pokud necháte čtečku doma, můžete při cestě autobusem pokračovat v četbě na mobilu tam, kde jste doma na Kindlu skončili...) .

Čtečku Kindle si můžete nainstalovat i na PC či notebook se systémem Windows, funguje úplně stejně jako na Androidu. Standardem pro čtení knih ve formátu EPUB (zejména těch s „tvrdou“ ochranou) je Adobe Digital Editions. Jeho poslední verze již nemá problém s českými znaky, ale ovládání je v angličtině. Oblíbenou čtečkou formátu EPUB s českým ovládáním je FBReader. Vynikajícím programem, který umožňuje nejen číst knihy v různých formátech, ale také konvertovat e-knihy z jednoho formátu do druhého, je Calibre.

Jak dostat e-knihu do čtečky

Obecně řečeno, je třeba do čtečky dostat soubor s e-knihou. U většiny hardwarových čteček to funguje tak, že po připojení čtečky k PC pomocí USB kabelu lze ke čtečce přistupovat jako k tzv Mass Storage (tedy podobně jako k flash disku). V návodu ke čtečce by mělo být uvedeno, dojaké složky se soubory s knihami kopírují, většinou se to dá uhodnout podle názvů složek. Většina čteček dnes umožňuje pomocí w-fi se připojit k internetu a stáhnout odtud některé knihy i přímo. Majitelé čteček Kindle si pak mohou nechat poslat knihu přímo do čtečky e-mailem. Následující odstavec poradí, co je třeba udělat, aby to fungovalo.

Pro majitele čteček Kindle:

jako majitel čtečky Kindle máte s největší pravděpodobností již založen účet na www.amazon.com.

Abyste si mohli nechat zaslat knihu e-mailem přímo do čtečky, potřebujete dvě věci:

  1. znát e-mailovou adresu Vaší čtečky
  2. povolit přijímání knih do Vaší čtečky z příslušného obchodu s e-knihami (resp. z jeho e-mailové adresy)

Jak na to:

ad 1. adresu čtečky zjistíte buď v detailech svého účtu na Amazon.com (po přihlášení klik na Your Account – Settings – Manage Your Kindle – Manage Your Devices; vyberete příslušné zařízení a objeví se Vám e-mailová adresa Vaší čtečky), nebo přímo ve čtečce Kindle (po stisknutí tlačítka Menu volba Settings, pomocí tlačítka pro další stránku nalistujete volbu Send-to-Kindle E-mail)

ad 2. Po přihlášení na účet Amazon – najet na Your Account; ve zobrazených volbách klik na Manage Your Content and Devices:

Navod-registrace adresy v Kindle obr1

následně kliknout na záložku Settings:

Vložení adresy do Kindle obr.2

v sekci Approved Personal Document E-mail List klik na Add a new approved e-mail address; zde vložíme adresu, ze které chceme přijímat e-knihy (např. info@mojeknihy.eu pro zasílání z našeho obchodu):

Vložení adresy do Kindle obr.3

Časté otázky a odpovědi

  1. Otázka: Moje čtečka nezobrazuje v knihách formátu EPUB správně české znaky. Co mám dělat?

Odpověď: Některé (zejména starší) čtečky mají problém s českými fonty; řešením může být buď upgrade firmwaru, je-li dostupný, nebo pokud čtečka umí i formát MOBI, zkuste raději ten. Vyzkoušeno na čtečce Prestigio Libretto PER5162.

  1. Otázka: Chci si zkopírovat knihu do čtečky Kindle, ale přestože tam již mám několik knih, v žádné složce nevidím soubory ve formátu MOBI. Ve složce Documents jsou soubory s názvy knih, ale koncovkami jako AZW3 apod.

Odpověď: Kindle používá vlastní formát, který je sice v zásadě shodný s MOBI, ale má koncovku AZW3. Většina knih, zakoupených na Amazonu, navíc obsahuje ochranu proti kopírování a čtení na jiném zařízení. Nicméně když do složky dokumentů nakopírujete soubor ve formátu MOBI, čtečka jej bez problému rozpozná